دوره 15، شماره 1 - ( یافته های نوین در زیست شناسی 1393 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 69-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


عضو هیات علمی، دانشگاه لرستان
چکیده:   (10366 مشاهده)
طرز تشکیل فولیکول پر و فولیکول مو در مرحلۀ جنینی تقریباً مشابه است ولی آیا آنها در مرحلۀ بلوغ نیز ساختار و سازمان‌بندی مشابهی دارند؟ هدف تحقیق حاضر بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌های ساختاری این دو نوع فولیکول در موش_های صحرایی و کبوترهای بالغ می‌باشد. برای این منظور، پس از خارج کردن فولیکول‌ها از پوست، آنها برای بررسی با میکروسکوپ نوری و الکترونی گذاره آماده شدند. نتایج این تحقیق نشان داد که این دو نوع فولیکول از نظر داشتن پاپیلای درمی، ماتریکس اپیدرمی و سلول‌های بنیادی اپیدرمی مشابه هستند. همچنین نحوۀ تولید رشته مو و پر در آنها تقریبا یکسان است. یکی از اختلافات مشاهده شده بین این دو فولیکول این است که برخلاف فولیکول مو، در بخش بالای پاپیلای درمی فولیکول پر یک بخش متمایزی بنام پولپ وجود دارد. در مرکز این پولپ و همچنین پاپیلای درمی یک رگ خونی قرار دارد که نظیر آن در فولیکول مو دیده نمی‌شود. یکی دیگر از تفاوتهای مشاهد شده به ضخامت غشاء پایهای مربوط می‌شود که در مرز ماتریکس اپیدرمی و پاپیلای درمی قرار می‌گیرد. این غشاء در فولیکول پر نسبت به فولیکول مو از ضخامت بسیار بیشتری برخوردار است. همچنین در قاعدۀ فولیکول پر جمعیت مشخصی از سلول‌های شبه-بنیادی دیده می‌شود که نظیر آن در فولیکول مو مشاهده نگردید. با توجه به نتایج حاصله به نظر می‌رسد که پر در پرندگان و مو در پستانداران برای اهداف زیستی مختلفی سازگاری یافته‌اند.
متن کامل [PDF 836 kb]   (3952 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله مستقل |
انتشار: 1394/1/26

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.