جستجو در مقالات منتشر شده


2 نتیجه برای شاهسواری

عباس شاهسواری، شکوفه معبودی،
دوره 11، شماره 4 - ( با توجه به تغییر نام دانشگاه و مجوز وزارت ارشاد اسلامی نام نشریه به نشریه علوم دانشگاه خوارزمی تغییر یافت زیست شناسی Biology 1390 )
چکیده

طی سال‌های 1390 - 1388 برخی از مناطق رودرال و زِگِتال درون شهر همدان و حومۀ آن (تا شعاع 20 کیلومتری) شامل تعدادی از مزارع، باغات، فضاهای سبز، زمین‌های بایر و نیز حاشیه مسیرهای رفت و آمد (خیابان‌ها و اتوبان ها)، در رابطه با حضور و پراکندگی جنس Helitropium مورد مقایسه‌های فلوریستیکی-اکولوژیکی قرار گرفتند. این جنس با 74 گونه به عنوان یکی از پرگونه‌ترین جنس¬های تیره Boraginaceae برای ایران معرفی می-گردد. دو گونه Heliotropium europaeum L. و Heliotropium noëanum Boiss. تاکنون در محدودۀ درون و حومه شهر همدان مشاهده شده¬اند. پراکندگی وسیع گونه L. H. europaeum با درجات همروبی H 4, 5, 6 به عنوان یک عنصر نئوفیت رودرال - زگتال، در محیط¬های مرطوب (باغات، زمین¬های زراعی رها شده، حاشیه راه‌ها) و نیز در محیط¬های خشک (میان شکاف سنگ فرش‌ها و آسفالت ها، کنار دیوارها و غیره) معرف تطابق بالای این گونه با بسیاری از محیط¬های رودرال درون و حومه شهر همدان می‌باشد. گونهH. noëanum Boiss. با درجه همروبی H4، به طور بسیار محدود و تنها در یک مکان درون شهری و نیز به تعداد ناچیزی در حومۀ آن مشاهده گردید.
ملیحه اعظم مهاجران، عباس شاهسواری،
دوره 13، شماره 1 - ( زیست شناسی Biology 1392 )
چکیده

در تابستان و پاییز 1388 گونه‌های مشاهده شده‌ای از جنس تاج خروس (آمارانتوس)1 در مناطق رودرال و زِگِتال شهر همدان بررسی شدند. در این پژوهش 100 قطعۀ نمونه به‌طور تصادفی انتخاب و جمعاً 6 گونۀ از تاج خروس، به‌عنوان عناصر خودروی نئوفیت شناسایی شدند: رتروفلگوس2، لیویدوس3، کلروستاچیس ویلد4، آلبوس5، ویریدیس6 و بیلیتویدس واتسون7 پراکندگی گونه­های فوق در بسیاری از محیط‌های زِگِتال (زمین‌های زراعی و فضاهای سبز شهری) و رودرال (زمین‌های بایر و حاشیۀ دیوارها وغیره) با پراکندگی چشم‌گیری، معرف تطابق مطلوب این عناصر با محیط­های تخریب شده است. در میان گونه‌های جمع­آوری شده، گونۀ رتروفلکوس با بیش‌ترین پراکندگی در زمین­های زراعی، باغ‌ها، با درجۀ همروبی H5 (آلفایوهمروب)8 به‌عنوان عنصری زِگِتال و گونۀ بیلیتویدس با درجۀ همروبی H6 (پلی‌همروب)9 در شکاف آسفالت­ها و سنگ‌فرش­ها، به‌عنوان عناصر شدیداً رودرال شهر همدان معرفی می‌شوند. گونه‌های دیگر مشاهده شده از این جنس، با درجۀ همروبی H4 (بتایوهمروب)10 بیش‌تر در کنار دیوارها، باغچه‌ها، فضاهای سبز شهری و غیره رشد می‌کنند. 

صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علوم دانشگاه خوارزمی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Quarterly Journal of Science Kharazmi University

Designed & Developed by : Yektaweb