جستجو در مقالات منتشر شده


3 نتیجه برای تاکسونومی

جمیل واعظی، فاطمه بطیاری، حمید اجتهادی، محمد فارسی، محمد رضا جوهرچی،
دوره 11، شماره 4 - ( 12-1390 )
چکیده

سردۀ سالوی متعلق به تیرۀ نعناعیان، دارای پراکنش وسیع جهانی است و مراکز تنوع آن در مدیترانه و آسیاست. تغییرات مورفولوژیکی در این سرده دارای گسترۀ بسیار وسیعی است و شباهت بین گونه‌ها زیاد است، چنان‌که تشخیص مورفولوژیکی گونه‌های این سرده با کلیدهای شناسایی موجود در فلورها سخت و طاقت‌فرسا است. در این تحقیق، 13 گونۀ این سرده در شمال شرق ایران برای ارائۀ کلید شناسایی واضح و کامل‌تر بررسی ریخت‌شناسی )مورفومتریک) شدند. در این بررسی، 79 صفت کمی و کیفی ریخت‌شناسی (رویشی و زایشی) بر روی بیش از 350 نمونه هرباریومی و جمع آوری شده از جمعیت‌های مختلف اندازه‌گیری شدند. داده‌ها با استفاده از آنالیزهای مؤلفۀ اصلی و تک متغیره ارزیابی شدند. صفاتی مانند شکل غنچۀ گل، حلقه کرک‌های درون جام و بیرون‌زدگی جام گل در جدایی گونه‌های این جنس مؤثر بودند. گونۀ سالویا شریفی نیز برای اولین بار از استان‌های خراسان جنوبی و شمالی گزارش می‌شود.
مصطفی اسدی، فرخ قهرمانی نژاد، طاهر نژادستاری، ایرج مهرگان، کتایون پورسخی،
دوره 14، شماره 3 - ( 7-1393 )
چکیده

تیرۀ میخک از تیره‌های بزرگ گیاهی است. مرکز پراکنش آن در منطقۀ مدیترانه و بخش‌های مجاور اروپا و در غرب آسیا و آسیای مرکزی است. این تیره شامل سه زیرتیره است. جنس سراستیوم متعلق به زیر تیرۀ آلسینوئیدیا است. این جنس به دو زیر جنس و سه بخشه در محدودۀ فلورا ایرانیکا طبقه‌بندی می‌شود. هدف از این مقاله توصیف گزارش جدید و مقایسۀ آن با گونۀ نزدیک آن بر اساس ویژگی‌های ریخت‌شناسی و ریزریخت‌شناسی دانه و دانۀ گرده است. در ضمن بازنگری جنس سراستیوم در ایران پنتاندروم شناسایی شد و برای اولین باربع‌عنوان گزارش جدید از شمال غرب ایران و فلات ایران معرفی می‌گردد. این گونه متعلق به زیرجنس سراستیوم و بخشه اورتودون است. ویژگی‌های ریخت‌شناسی و شرح کامل و پراکنش این گزارش جدید در این مقاله ارائه شده است هم‌چنین این تاکسون با نزدیک‌ترین گونه خود بالیریکوم هرمان مقاسیه شده است. در این تحقیق ویژگی‌های ریزریخت‌شناسی دانه و دانۀ گرده با استفاده از میکروسکوپ الکترونی نگاره بررسی شده است.

دوره 18، شماره 49 - ( 9-1384 )
چکیده

اساس این بررسی بر بررسی‌های ریخت شناسی حدود 700 نمونه هرباریومی از گونه‌های تبار بابونه (آنتمیده) موجود در استان خراسان قرار داشته و در طی آن کلید جنس‌ها و گونه‌های مربوط به این تبار در خراسان ارائه گردیده و برای هرگونه نیز صفات مشخص و ممیز در قالب تصاویر و نقشه پراکنش آورده شده است. در میـان نمونه‌های بررسی شده آرایـه‌های تاناستوم کوتچی2, آکیله‌آ میله فولیوم3 زیر گونه میله فولیوم, برای اولین بار از خراسان گزارش می‌گردند.همچنین جمع‏آوری مجدد تاناستوم بوجوردنس4 بعد از نمونه تیپ و از منطقه‏ای متمایز از محل تیپ برای اولین بار انجام گردیده است.

صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علوم دانشگاه خوارزمی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Quarterly Journal of Science Kharazmi University

Designed & Developed by : Yektaweb