دوره 8، شماره 27 - ( بهار 1398 )                   جلد 8 شماره 27 صفحات 160-137 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

سجودی سکینه، دیانتی ساناز. عوامل مؤثر بر مکان یابی صنایع غذایی استان آذربایجان شرقی (مقایسه اولویت مناطق شهری و روستایی) . اقتصاد فضا و توسعه روستایی. 1398; 8 (27) :137-160

URL: http://serd.khu.ac.ir/article-1-3269-fa.html


1- استادیار اقتصاد، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران ، s_sojudi@tabrizu.ac.ir
2- کارشناس ارشد اقتصاد، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
چکیده:   (4272 مشاهده)
تمرکز مکانی صنایع در برخی مناطق شهری، از یک سو معضلات زیست محیطی فراوانی برای این مناطق ایجاد نموده و از سوی دیگر موجب محرومیت ساکنان مناطق روستایی از فرصت­های شغلی و درآمدی متنوع شده و در نتیجه زمینه­ مهاجرت انبوه جوانان روستایی به شهرها را فراهم می­نماید. به طوری که علیرغم توجه به مسئله توسعه روستایی در برنامه ­های توسعه کشور، به دلیل عدم توجه به سرمایه ­گذاری صنعتی در این مناطق، دستاورد کافی حاصل نشده و جمعیت روستایی کشور به حدود سی درصد کاهش یافته است. این امر معضلاتی همچون، رشد بی­رویه حاشیه­نشینی در شهرها و افزایش میانگین سنی نیروی انسانی در بخش کشاورزی و در نتیجه کاهش تولید در این بخش را به دنبال دارد، با توجه به اهمیت جمعیت روستایی و بخش کشاورزی در پیشبرد اهداف اقتصادی، هدایت صنایع به ویژه صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی از جمله صنایع مواد غذایی به سمت این مناطق می­تواند در حل معضلات مورد اشاره مفید باشد. این مهم نیازمند شناخت دقیق از رفتار سرمایه­ گذاران در انتخاب محل استقرار بنگاه صنعتی است. این مطالعه با بکارگیری روش تحلیل سلسله مراتی (AHP) به بررسی عوامل مؤثر بر تصمیم مکان­ گزینی در میان صنایع مواد غذایی استان آذربایجان شرقی و شناسایی دلایل ترجیح بین مناطق مجاور شهر و روستا پرداخته است. نتایج نشان می­ دهد که اندازه بازار، فراهم بودن زیرساخت­ها از جمله آب، برق و گاز و همچنین امکانت حمل و نقل و هزینه حمل و نقل از مهم­ترین عوامل مؤثر در محل استقرار صنایع مواد غذایی استان در مناطق شهری است، در حالی که پایین بودن هزینه زمین و زندگی و سهل بودن قوانین مالیاتی و تجاری، انگیزه برای احداث در مناطق روستایی را افزایش می­دهد.
متن کامل [PDF 1173 kb]   (1635 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/3/23 | پذیرش: 1398/3/23

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه اقتصاد فضا و توسعه روستایی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 |

Designed & Developed by : Yektaweb